A Zouk tánc
A zouk, azt jelenti "parti". Főként a karibiak táncolták Guadalupe és Martinique szigetén a merenguehez hasonlóan egyszerű volt. A zene ütemére történő testsúly áthelyezéssel táncolták, két fő ütem: 1-2, 1-2,… megkülönböztetésével. Ezzel ellentétben a brazil zouk-ban az 1-3-4, 1-3-4,… ütemre lépnek a táncosok egészen más dinamikát adva így mozgásuknak. A brazil zoukot gyakran nevezik lambada zouknak is, mivel a karibi zoukkal ellentétben ez a lambada táncstílusára épül. Két fő lambada zouk irányzat különböztethető meg; a "Porto Seguro -i" és a "rioi" stílus. A salsával ellentétben, melyet kézzel vezetnek, a brazil zouk vezetéstechnikája a test többi részét is felhasználja. A szemkontaktuson kívül fontos szerephez jut a táncpartnerek közötti kapcsolat fenntartásában a láb, kar, váll, fej, stb. A tánctartás nagyon laza, de ugyanakkor zárt is – a táncpartnerek közelsége, mozgásuk összhangja teszi a táncot igazán érzékivé. A tánc legjellegzetesebb eleme az úgynevezett "cambré" – melynél a nő fejét hátrahajtva néha egészen mélyen hátradől, illetve szintén egyediek a forgások, fejkörzések.
A Porto Seguro –i a leginkább elterjedt lambada- zouk stílus, főleg Észak-kelet Brazíliában (Porto Seguro), Argentínában, Spanyolországban, Angliában és Izraelben táncolják. Ez az irányzat közelebb áll a lambadához, sok hullámzó mozgáselemet tartalmaz , és a zene kevésbé hangsúlyos, gyors-gyors-lassú ütemére táncolják. A rioi stílussal ellentétben ez inkább a gyors zenékhez illik, sok forgással és döntéssel.
A rioi, más néven carioca stílus, Rio de Janeiroban látta meg a napvilágot, majd főként Brazíliában (Rioban és Brazília városban), Ausztráliában, Hollandiában, Spanyolországban és más európai országokban terjedt el. Ez a lambadának egy lassabb, szenvedélyesebb változata, melyet többnyire zouk- love zenére táncolnak. (Hollandiában magát a tánc stílust is így nevezik). A tánclépéseket a zene hangsúlyos, lassú-gyors-gyors ütemeire lépik. Napjainkban már a zouk ütemével kevert R&B, latin pop és arab zenékre is táncolják, és időről-időre újabb változatai jelennek meg, mint például a Neo-Zouk, Soul-Zouk, Lyric-Zouk, Zouk-Revolution vagy a Zouk-Flow.
Forrás: Luís Florião – Professor de Lambada
|
|